Gong
Featured

Gongi

Gong Monia

 

Działanie dźwięku gongu

Dźwięk generowany przez gong jest nieprzewidywalny, niepodobny do innych znanych dźwięków, nieodgadniony, żyjący własnym życiem, niezwykle bogaty w składowe tony.
Fale dźwięków wydobywające się z gongu nakładając się na siebie tworzą pole dźwiękowe o specyficznym i niezwykłym charakterze.


Gong wybrzmiewając długo i mocno wytwarza najszersze spektrum dźwiękowe i w tym polu rodzą się nowe dźwięki.
Te pochodne tony są podobne do dzielących się komórek dlatego nazywane są dźwiękami żywymi.
Spektrum dźwiękowe gongu to przestrzeń od infradźwięków ( niesłyszalnych przez uszy ) – 20 Hz poprzez spektrum słyszalne aż do ultradźwięków, których również ucho ludzkie nie odbiera – powyżej 20000 Hz.

Niektóre tony pochodne określane są jako dźwięki wewnętrzne, gdyż są syntetyzowane przez ucho wewnętrzne człowieka – ten psychoakustyczny fenomen sprawia, że odczuwamy dźwięk gongu jako porównywalny z orkiestrą składającą się z kilkudziesięciu instrumentów.

Oprócz narządu słuchu drugim zmysłem odbierającym dźwięk – energię jest dotyk. Dźwięk jest więc odczuwany kinestetycznie – pobudzane są zakończenia nerwowe w skórze, mięśniach,  stawach, kościach i wszystkich tkankach i narządach położonych wewnętrznie. W ten sposób organizm wchodzi w stan rezonansu z dźwiękiem. Fale i wibracje dźwiękowe regenerują organizm na drodze regulacji częstotliwości wibracji komórek ciała, a długie wybrzmiewanie gongu powoduje nasączenie ciała energią – stąd określenie kąpiel w dźwięku…

W czasie kąpieli w dźwięku ciało odpręża się, a rodzące się tony pochodne spowalniają częstotliwości pracy mózgu do fal alfa i theta wyzwalając stany głębokiego relaksu – medytacji. Osiągamy stany wewnętrznej świadomości, a odseparowany umysł od bodźców otaczającej nas rzeczywistości staję się instrumentem głębokiego poznania…w tym kontaktu z naszą podświadomością – która uświadomiona prowadzi do wolności od lęków, niepokoju i oczyszcza.

Anielski Gong Grotta Sonora: 85cm

Gong tybetański: 50cm

 

Galeria zdjęć:

 

Filmy:

Zastanów się nad swoimi odczuciami: czy ci się ta muzyka podoba, czy raczej nie, czy chcesz słuchać dalej, czy czekasz, żeby tylko się skończyła? W każdym przypadku jest to doskonała okazja, by zajrzeć w głąb siebie, rozpoznać, jakie uczucia się w tobie generują, odbyć podróż, pozwolić sobie na proces uzdrowienie duszy.

Gong anielski:

Gong tybetański: